Algi

Oblicza się na Ziemi rośnie około 25 tysięcy gatunków Alg. Wydobywa się około 800, a w kosmetyce stosujemy 40. Algi pomagają praktycznie rzecz biorąc na wszystko.

Są w składzie praktycznie wszystkich preparatów kosmetycznych: kremów,  żeli myjących, pilingów, mleczek, toników, masek (do twarzy jak również i do ciała), znajdziemy je w składzie ampułek zabiegowych, preparatów typu „serum”, żeli do jontoforezy itd. itp. Można by przytoczyć praktycznie cały spis znanych na świecie kosmetyków – wszędzie natkniemy się na algi. Co sprawia, że glony są tak uniwersalnym  i wdzięcznym składnikiem kosmetycznych preparatów – zwróćcie uwagę, że wchodzą w skład kosmetyków dla skór młodych i dojrzałych , tłustych i suchych , naczynkowych i z przebarwieniami .

- przede wszystkim algi zawierają do 10 razy więcej składników mineralnych niż rośliny lądowe (m.in. żelazo, wapń, magnez, selen, potas, cynk).

- są również bogatym źródłem witamin (m.in. A, B, D, H, K, C – więcej niż w cytrusach).

- występujące w algach proteiny posiadają w swoim składzie aminokwasy bardzo zbliżone do elastyny odpowiadającej w naszej skórze za elastyczność.

- nie bez znaczenia jest również obecność wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych wspomagających barierę lipidową naskórka, chroniących przed infekcjami, zapobiegających alergiom.

Algi działają na skórę:


- oczyszczająco,

- rozjaśniają ją,

- napinają,

- poprawiają nawilżenie,

- równocześnie zapobiegają utracie wilgoci,

- leczą blizny poprzez przyśpieszenie ziarninowania,

- przyśpieszają regenerację,

- stymulują mikrocyrkulację i komórkową przemianę materii,

- wzmacniają naczynka krwionośne przyczyniając się do obniżenia ilości teleangiektazji,

- regulują pracę gruczołów łojowych.


To naprawdę bardzo ogólne omówienie zbawiennego działania alg.


Oczywiście składnikami kosmetyków nie są algi czyste tylko  przetworzone.  Obecnie na rynku profesjonalnym dominują sproszkowane maski algowe wzbogacane dodatkowo o składniki lecznicze i odżywcze. Poprzez różnorodność gatunkową możemy wybierać dla każdego problemu skóry inny rodzaj alg np. w przypadku cellulitu , problemów z nadwagą , krążeniem zastosujemy preparaty z algami brunatnymi (np. fucus vesiculosus -  morszczyn pęcherzykowaty), dla skór tłustych polecałabym w gabinecie zabieg z maską z alg zielonych zwanych czasem „zielonym złotem Inków" (spirulina maxima lub spirulina pacifica). Współczesna kosmetologia daje nam naprawdę olbrzymi wybór zabiegów z algami które możemy zaoferować w gabinecie kosmetycznym. Maski algowe są zalecane po zabiegach oczyszczania skóry poprzez swoje działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne oraz łagodzące podrażnienia. Są doskonałym uzupełnieniem zabiegów intensywnie liftingujących, jak również pielęgnujących skórę wokół oczu . Zalecamy je jako doskonałą kurację ujędrniającą biust (m.in. paniom po okresie karmienia), pośladki, a także spłycającą rozstępy (wtedy łączymy algi z kwasami AHA).




Tekst pochodzi ze strony - www.test.itbvega.pl/vegan/