Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm      niedziela, 28 maja 2023         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Trądzik różowaty (rosacea)

 Trądzik różowaty jest jednostką chorobową, której zmiany umiejscawiają się na twarzy w postaci rumienia, grudek i krostek o charakterystycznym kształcie motyla. W większości przypadków dotyczy kobiet po 30 roku życia, czyli jest schorzeniem wieku dojrzałego. Zaczyna się niewinnie – pojawiającym się na skutek bodźców miejscowych i ogólnych przemijającym rumieniem skóry twarzy.

 Do bodźców takich zaliczamy:

- promieniowanie UV
- wysoką i niską temperaturę
- stres
- pikantne potrawy
- alkohol
- nadmierna suchość lub wilgotność powietrza
- niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji twarzy
- wiatr
- niektóre leki

Na tym etapie (prerosacea) przy właściwie podjętej pielęgnacji i profilaktyce można całkowicie uniknąć rozwoju problemu.
Kiedy to okresowe zaczerwienie przechodzi w trwałe, a na skórze twarzy widoczne są liczne poszerzone naczynka to mamy już do czynienia z pierwszym okresem trądzika różowatego – tzw. okresem  rumieniowym. Sprzyjające mu czynniki to zaburzenia gruczołów dokrewnych (płciowych, tarczycy), choroby wątroby, żołądka, przewodu pokarmowego.

Drugi okres trądzika różowatego charakteryzuje się występowaniem okołomieszkowych wykwitów ropnych oraz grudek, jest to okres grudkowy lub grudkowo-krostkowy. Okres ten najbardziej przypomina trądzik pospolity, ale różni się od niego brakiem zaskórników oraz współistnieniem zmian naczyniowych. Do tego momentu - choć drugie stadium jest już uciążliwe - możemy jeszcze z powodzeniem poprawić stan skóry, zaleczyć go poprzez regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym i stosowanie się do przeciwwskazań/zaleceń.

 W trzecim okresie trądzika dochodzi do powstania postaci przerosłej. Następuje przerost tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i gruczołów łojowych. Skóra się świeci, ujścia gruczołów łojowych są poszerzone i wypełnione łojem. Na twarzy widoczne są drzewcowato rozgałęzione, sinofioletowe naczynka krwionośne, a nos i jego okolice pokryte są miękkimi guzkowatymi tworami (skóra przypomina pomarańczę).
Zdarza się że opisane powyżej okresy nie występują kolejno po sobie – czasem choroba ogranicza się do okresu rumieniowego lub zatrzymuje na okresie grudkowo-krostkowym. Może również bez wystąpienia okresu I i II pojawić od razu okres III. Sytuacja taka w większości przypadków występuje u mężczyzn w wieku dojrzałym.

 

- Trądzik różowaty - zabiegi lecznicze  
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Encyklopedia terminów kosmetycznych » Trądzik » Trądzik różowaty (rosacea)


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
na stronie zdecydowanie przydałby się cennik, no chyba że gdzieś jest a ja nie mogę go odnaleźć
» Dodana przez: Ola

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Chcę zostawić moim dzieciom wystarczająco dużo pieniędzy, by miały poczucie, że mogą zrobić wszystko. Ale nie na tyle dużo, by miały poczucie, że mogą nic nie robić."

Warren Buffet

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600