To zaburzenia barwnikowe powstałe w poziomie skóry
Najczęściej spotykane przebarwienia to:
- piegi – występują u osób ze skłonnością rodzinną; pojawiają się już w dzieciństwie, najczęściej u osób rudych, blondwłosych. Są to małe plamki ok. 1-5mm, o barwie od jasnożółtej do ciemnobrązowej, rozsiane nieregularnie na skórze, pojedynczo lub w skupiskach – np. tylko na twarzy albo na całym ciele. Latem brązowieją, zimą bledną lub wręcz znikają.
- plamy soczewicowate – w odróżnieniu od piegów są większe, ciemniejsze, odgraniczone od otaczającej je skóry, nie znikają w zimie, pojawiają się w wieku dojrzałym, pod wpływem działania promieni UV. Skóra z wiekiem, w związku ze zmianami fizjologicznymi, zaczyna wydzielać barwnik mniej równomiernie – zaczynają więc pojawiać się plamy. Najczęściej występują na grzbietach rąk, przedramionach, dekolcie, twarzy, ale również zdarza się także , że pojawiają się na plecach i tułowiu. Również ciemnieją pod wpływem słońca, a długa i częsta ekspozycja słoneczna prowadzi do powstawania nowych zmian.
- Ostuda (melasma, chloasma) – przebarwienia zlokalizowane na twarzy; obejmują czoło, skronie, policzki, okolice przyuszne, górną wargę, brodę, czasami nos i szyję. Zwykle symetryczne, często o kształcie przypominającym motyla. Problem dotyczy głownie kobiet, sporadycznie mężczyzn. Są to płaskie plamy, o nieregularnych kształtach, barwie od jasnożółtej do brudnobrązowej. Pojawiają się najczęściej u kobiet w okresie ciąży, nasilając wraz z jej rozwojem. Zwykle bledną po porodzie, ale niestety nie znikają. Jeżeli ostuda już raz wystąpiła, jest wysoce prawdopodobne, że pojawi się przy kolejnych ciążach, jak również przy zaburzeniach hormonalnych, ale także przy ekspozycji na promieniowanie UV. Innymi przyczynami powstawania ostudy są: zaburzenia układu pokarmowego, choroby wątroby, zaburzenia czynności gruczołów dokrewnych, nerwica wegetatywna, leczenie hormonalne (również antykoncepcja). Czasami ostuda pojawia się bez widocznej przyczyny (choć może być wynikiem fotoalergicznego działania kosmetyków).
Należy wiedzieć, że przebarwienia mogą powstać w następstwie skojarzonego działania promieniowania UV (słońce, solarium) i substancji światłouczulających, do których mogą należeć kosmetyki (kremy, dezodoranty, perfumy), leki (np. hormonalne, przeciwdepresyjne), zioła (np. dziurawiec).
Przebarwienia - zabiegi lecznicze
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków »
Encyklopedia terminów kosmetycznych
» Przebarwienia
Drukuj 