Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana      niedziela, 20 października 2019         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Historia kosmetyki

Nazwa kosmetyka pochodzi od greckiego słowa kosmeo – upiększam lub kosmetikos - upiększający. Tak więc kosmetyka jest sztuką upiększania.

Sztukę tę uprawiano już w czasach przedhistorycznych dążąc do uzyskania ładu i harmonii. Z dostępnych sobie materiałów – najczęściej były to kości - pierwsi ludzi wykonali grzebienie, naszyjniki, pierścienie.
 
Z wykopalisk archeologicznych dowiadujemy się, że już w starożytnym Egipcie sztuka upiększania stała na wysokim poziomie. W grobowcach znaleziono m.in. takie przedmioty jak : palety do szminek, lustra, naczynia z olejkami aromatycznymi, słoje do kremów i pudrów, pensety epilacyjne. Z malowideł i papirusów wiemy,  że Egipcjanki malowały sobie paznokcie, farbowały brwi i rzęsy, malowały oczy. Używały dużych ilości pudru, żeby zatuszować wpływ słońca na skórę. Kąpały się w kozim mleku w celu rozjaśnienia i uzyskania gładkości, a także jako pierwsze stosowały metodę utrzymania/uzyskania gładkiej skóry, poprzez ścieranie zrogowaciałego naskórka przy zastosowaniu alabastru, pumeksu, miodu i ludzkiego mleka – jest to pierwowzór obecnie wykonywanych zabiegów mikrodermabrazji i peelingów.
 
Niewiele informacji trafiło z hermetycznej w owych czasach cywilizacji japońskiej, hinduskiej i chińskiej, aczkolwiek malowidła które przetrwały do naszych czasów dowodzą, że również tym cywilizacjom nie obca była sztuka upiększania, a zwłaszcza makijażu.
 
Starożytni Grecy głównie rozwinęli sztukę masażu zarówno leczniczego jak i sportowego, ale opisy zabiegów kosmetycznych znajdujemy zarówno u Hipokratesa jak i w Odysei Homera. Stąd wiemy, że Grecy znali kremy depilacyjne.
 
Cesarstwo Rzymskie czerpiące z dokonań cywilizacji Greckiej przejęło również dbałość o wygląd zewnętrzny. Słynne po dziś dzień są łaźnie rzymskie, modną bladość cery uzyskiwały Rzymianki poprzez stosowanie na noc maseczek z mieszaniny miąższu chleba i mleka.
 
Wszystkie dokonania wielkich cywilizacji zakończyły swój rozwój wraz z upadkiem Cesarstwa Bizantyjskiego i przez długie lata hołdowania w Europie ascezie nie miały szans rozwoju. Był to okres zacofania wprowadzony i utrzymywany przez długie lata przez kościół katolicki.
Kosmetyka rozwijała się, pomimo zakazów kościoła, jedynie w Azji i Afryce. Nad rozwojem kosmetyki pracowali też nieliczni naukowcy w klinikach włoskich i francuskich. Np. w 1306 francuski chirurg opracował pierwowzór metody trwałego usuwania owłosienia stosowanej po dziś dzień – elektrokoagulacji. Mianowicie po wyrwaniu włosa zalecał włożenie w mieszek włosowy rozżarzonej igły wypalając brodawkę włosa.
Szeroko rozwinęła się w tym okresie chemia kosmetyczna. Powstało wiele przepisów z pogranicza farmacji, które miały służyć upiększaniu jak również leczeniu defektów estetycznych (np. przebarwień, piegów). Pod koniec średniowiecza pewien Włoch wynalazł produkt stosowany do dnia dzisiejszego przez wielu mężczyzn, a mianowicie wodę kolońską.
Wiek XVI jest okresem rozkwitu kosmetyki zwłaszcza w Europie Zachodniej na dworach królewskich. Niestety jest to równocześnie czas kiedy kosmetyka bardzo oddaliła się od higieny – dużymi ilościami pudrów i wonnych olejków tuszowano nieprzyjemny zapach spowodowany brakiem kąpieli.
 
Dopiero w XIX wieku następuje powrót do kosmetyki leczniczej i zapobiegawczej, jak również oparcie podstaw kosmetyki o higienę.
 
W XX wieku dzięki rozwojowi techniki wprowadzono elektrolecznictwo, fizykoterapię, a II wojna światowa przyczyniła się do rozwoju chirurgii plastycznej (odtworzeniowej) i estetycznej.
 
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Aktualności » Historia kosmetyki


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
Polecam gabinet p. Anny szczególnie z powodu indywidualnego podejścia do klienta i jego problemów. W ...
» Dodana przez: Teresa

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Chcę zostawić moim dzieciom wystarczająco dużo pieniędzy, by miały poczucie, że mogą zrobić wszystko. Ale nie na tyle dużo, by miały poczucie, że mogą nic nie robić."

Warren Buffet

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600