Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz      piątek, 08 grudnia 2023         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Trądzik

Najczęstszym problem z jakim zwracacie się państwo do nas jest trądzik.

Trądzik młodzieńczy z którym borykają się wasze nastoletnie dzieci, jako chorobę wieku dojrzewania, często traktuje się jako coś co należy „przeżyć” – po 20 roku życia samo minie. Niestety najczęściej z powodu braku właściwego postępowania w tym właśnie okresie, kiedy pierwsze pojawiające się wypryski lub łojotok zwiastują początek choroby, problemy trwają o wiele dłużej, a często ślady pozostają na całe życie. Bardzo często zamiast przyjść od razu do specjalisty, wtedy kiedy problem jest jeszcze w fazie początkowej, trafiacie do nas dopiero po wypróbowaniu wszystkich specyfików reklamowanych w TV, gazetach kobiecych i młodzieżowych. Kiedy już przekonacie się, że kuracje farmakologiczne też w cudowny sposób nie usuwają problemu – zwykle po krótkotrwałym okresie poprawy następuje pogorszenie- zwracacie się do nas, czyli w kierunku właściwej pielęgnacji codziennej skóry. No i nareszcie jesteśmy w punkcie od którego powinniśmy byli zacząć.
 
Przypominam po raz kolejny: trądzik we wszystkich swoich odmianach jest chorobą przewlekłą. Chorobą, którą należy leczyć od jak najwcześniejszego stadium, aby uniknąć konsekwencji w postaci blizn, przebarwień potrądzikowych, a także uszczerbku na psychice z powodu braku samoakceptacji, niskiej samooceny, a co za tym idzie – braku pewności siebie.
 
Leczenie wymaga zdyscyplinowania, bezwzględnego stosowania się do zaleceń osoby prowadzącej terapię, wzajemnego zaufania pomiędzy pacjentem i terapeutą – wtedy na pierwsze efekty leczenia nie trzeba będzie długo czekać. A jakich efektów należy oczekiwać? Celem terapii jest: redukcja i stabilizacja poziomu wydzielania łoju, wyeliminowanie zaburzeń rogowacenia naskórka, pobudzenie mechanizmów immunologicznych naskórka (często zaburzonych farmakoterapią), odblokowanie zatkanych ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych, przywrócenie właściwego pH naskórka, poprawa ukrwienia (czyli dotlenienie i odtoksycznienie), zapobieżenie powstawaniu blizn, jak również wygładzenie blizn już istniejących oraz likwidacja przebarwień.
 
Łojotok i trądzik powstają często jako konsekwencja niewłaściwej pielęgnacji cery tłustej. Ale uwaga: pojedynczo pojawiające się wypryski – najczęściej u młodych dziewcząt przed menstruacją- to jeszcze nie trądzik!! Takie pojedyncze zmiany mogą pojawiać się na podłożu cery normalnej, a nawet suchej.
 

Typowymi zmianami trądzikowymi są:

-   zaskórniki rozróżniamy otwarte (tzw. czarne główki – rzadko towarzyszą im stany zapalne) i zamknięte (tzw. białe główki, to właśnie one stanowią punkt wyjścia dla dalszych zmian skórnych w acne czyli trądzik)
-   zmiany zapalne o różnym nasileniu : grudki, krostki, guzki, cysty, nacieki ropne

W zależności od nasilenia zmian i przewagi określonych wykwitów rozróżnia się:
-   trądzik zaskórnikowy
-   trądzik grudkowo-krostkowy
-   trądzik guzkowo-cystowy
-   trądzik piorunujący
-   trądzik wieku dojrzałego
-   trądzik bliznowcowy
-   trądzik odwrócony
-   trądzik Majorka
 
Oprócz trądzika związanego ze stanem łojotoku i zmianami w gruczołach łojowych, czyli uwarunkowanego czynnikami wewnętrznymi, rozróżnia się trądzik zewnątrzpochodny w kilku odmianach:
-   kosmetyczny
-   polekowy
-   zawodowy
-   niemowlęcy
-   samouszkadzający, inaczej z rozdrapania – najczęściej spotykany
 
W zależności od rodzaju trądzika, jego nasilenia ustalamy rodzaj terapii. Postacie zaawansowane (postaci aktywne, trądzik piorunujący) wymagają często leczenia skojarzonego (farmakoterapia + właściwa pielęgnacja + zabiegi fizjoterapeutyczne - jontoforeza, d’Arsonvalizacja). Stąd też tak ważna jest współpraca na linii lekarz-kosmetyczka. Najlepiej kiedy można skorzystać z kompleksowej porady i diagnozy w jednym gabinecie, a lekarz i kosmetyczka ściśle ze sobą współpracują. Wtedy to kuracja może być prowadzona najbardziej efektywnie, a zalecenia specjalistów nie będą się wzajemnie wykluczać tylko uzupełniać. Proszę pamiętać, większość przypadków trądzika nie wymaga ingerencji lekarza. Wystarczy właściwa pielęgnacja i dobór zabiegów leczniczych.
 
Na naszych łamach omówiłam już terapię kwasami AHA/BHA/PHA. Dzisiaj parę słów o innych metodach.
 
Niektóre firmy kosmetyczne stosują w swoich zabiegach połączenie delikatnej eksfoliacji kwasami z maskami mineralnymi i ziołowymi. Umożliwia to głębszą penetrację składników leczniczych bez zastosowania prądu galwanicznego.
 
Najtańszym i często lekceważonym, bądź wręcz zapomnianym zabiegiem fizjoterapeutycznym jest bardzo skuteczny w terapiach skóry łojotokowej i trądzikowej masaż prądami wysokiej częstotliwości, czyli prądami d’Arsonvala. Zabieg ten ma działanie bakteriobójcze, dezynfekujące, redukuje łojotok, osusza grudki i wykwity skórne, hamuje rozwój stanów zapalnych, poprawia metabolizm komórkowy. Stosuje się go również w przypadku problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się wypadaniem włosów i łysieniem.
 
Należy pamiętać, aby ostateczną decyzję co do wyboru wersji kuracji podjął specjalista. To co pomogło koleżance nie koniecznie musi być skuteczne w twoim przypadku! A potem wszystko w waszych rękach – jeżeli wystarczy wam wytrwałości to efekty na pewno będą satysfakcjonujące.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Trądzik


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
na stronie zdecydowanie przydałby się cennik, no chyba że gdzieś jest a ja nie mogę go odnaleźć
» Dodana przez: Ola

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Jeśli nie nauczę się czegoś każdego dnia, jest to dzień stracony"

B.B.King

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600