Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Augustyn, Jaromir, Wilhelm      sobota, 28 maja 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Trądzik

Najczęstszym problem z jakim zwracacie się państwo do nas jest trądzik.

Trądzik młodzieńczy z którym borykają się wasze nastoletnie dzieci, jako chorobę wieku dojrzewania, często traktuje się jako coś co należy „przeżyć” – po 20 roku życia samo minie. Niestety najczęściej z powodu braku właściwego postępowania w tym właśnie okresie, kiedy pierwsze pojawiające się wypryski lub łojotok zwiastują początek choroby, problemy trwają o wiele dłużej, a często ślady pozostają na całe życie. Bardzo często zamiast przyjść od razu do specjalisty, wtedy kiedy problem jest jeszcze w fazie początkowej, trafiacie do nas dopiero po wypróbowaniu wszystkich specyfików reklamowanych w TV, gazetach kobiecych i młodzieżowych. Kiedy już przekonacie się, że kuracje farmakologiczne też w cudowny sposób nie usuwają problemu – zwykle po krótkotrwałym okresie poprawy następuje pogorszenie- zwracacie się do nas, czyli w kierunku właściwej pielęgnacji codziennej skóry. No i nareszcie jesteśmy w punkcie od którego powinniśmy byli zacząć.
 
Przypominam po raz kolejny: trądzik we wszystkich swoich odmianach jest chorobą przewlekłą. Chorobą, którą należy leczyć od jak najwcześniejszego stadium, aby uniknąć konsekwencji w postaci blizn, przebarwień potrądzikowych, a także uszczerbku na psychice z powodu braku samoakceptacji, niskiej samooceny, a co za tym idzie – braku pewności siebie.
 
Leczenie wymaga zdyscyplinowania, bezwzględnego stosowania się do zaleceń osoby prowadzącej terapię, wzajemnego zaufania pomiędzy pacjentem i terapeutą – wtedy na pierwsze efekty leczenia nie trzeba będzie długo czekać. A jakich efektów należy oczekiwać? Celem terapii jest: redukcja i stabilizacja poziomu wydzielania łoju, wyeliminowanie zaburzeń rogowacenia naskórka, pobudzenie mechanizmów immunologicznych naskórka (często zaburzonych farmakoterapią), odblokowanie zatkanych ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych, przywrócenie właściwego pH naskórka, poprawa ukrwienia (czyli dotlenienie i odtoksycznienie), zapobieżenie powstawaniu blizn, jak również wygładzenie blizn już istniejących oraz likwidacja przebarwień.
 
Łojotok i trądzik powstają często jako konsekwencja niewłaściwej pielęgnacji cery tłustej. Ale uwaga: pojedynczo pojawiające się wypryski – najczęściej u młodych dziewcząt przed menstruacją- to jeszcze nie trądzik!! Takie pojedyncze zmiany mogą pojawiać się na podłożu cery normalnej, a nawet suchej.
 

Typowymi zmianami trądzikowymi są:

-   zaskórniki rozróżniamy otwarte (tzw. czarne główki – rzadko towarzyszą im stany zapalne) i zamknięte (tzw. białe główki, to właśnie one stanowią punkt wyjścia dla dalszych zmian skórnych w acne czyli trądzik)
-   zmiany zapalne o różnym nasileniu : grudki, krostki, guzki, cysty, nacieki ropne

W zależności od nasilenia zmian i przewagi określonych wykwitów rozróżnia się:
-   trądzik zaskórnikowy
-   trądzik grudkowo-krostkowy
-   trądzik guzkowo-cystowy
-   trądzik piorunujący
-   trądzik wieku dojrzałego
-   trądzik bliznowcowy
-   trądzik odwrócony
-   trądzik Majorka
 
Oprócz trądzika związanego ze stanem łojotoku i zmianami w gruczołach łojowych, czyli uwarunkowanego czynnikami wewnętrznymi, rozróżnia się trądzik zewnątrzpochodny w kilku odmianach:
-   kosmetyczny
-   polekowy
-   zawodowy
-   niemowlęcy
-   samouszkadzający, inaczej z rozdrapania – najczęściej spotykany
 
W zależności od rodzaju trądzika, jego nasilenia ustalamy rodzaj terapii. Postacie zaawansowane (postaci aktywne, trądzik piorunujący) wymagają często leczenia skojarzonego (farmakoterapia + właściwa pielęgnacja + zabiegi fizjoterapeutyczne - jontoforeza, d’Arsonvalizacja). Stąd też tak ważna jest współpraca na linii lekarz-kosmetyczka. Najlepiej kiedy można skorzystać z kompleksowej porady i diagnozy w jednym gabinecie, a lekarz i kosmetyczka ściśle ze sobą współpracują. Wtedy to kuracja może być prowadzona najbardziej efektywnie, a zalecenia specjalistów nie będą się wzajemnie wykluczać tylko uzupełniać. Proszę pamiętać, większość przypadków trądzika nie wymaga ingerencji lekarza. Wystarczy właściwa pielęgnacja i dobór zabiegów leczniczych.
 
Na naszych łamach omówiłam już terapię kwasami AHA/BHA/PHA. Dzisiaj parę słów o innych metodach.
 
Niektóre firmy kosmetyczne stosują w swoich zabiegach połączenie delikatnej eksfoliacji kwasami z maskami mineralnymi i ziołowymi. Umożliwia to głębszą penetrację składników leczniczych bez zastosowania prądu galwanicznego.
 
Najtańszym i często lekceważonym, bądź wręcz zapomnianym zabiegiem fizjoterapeutycznym jest bardzo skuteczny w terapiach skóry łojotokowej i trądzikowej masaż prądami wysokiej częstotliwości, czyli prądami d’Arsonvala. Zabieg ten ma działanie bakteriobójcze, dezynfekujące, redukuje łojotok, osusza grudki i wykwity skórne, hamuje rozwój stanów zapalnych, poprawia metabolizm komórkowy. Stosuje się go również w przypadku problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się wypadaniem włosów i łysieniem.
 
Należy pamiętać, aby ostateczną decyzję co do wyboru wersji kuracji podjął specjalista. To co pomogło koleżance nie koniecznie musi być skuteczne w twoim przypadku! A potem wszystko w waszych rękach – jeżeli wystarczy wam wytrwałości to efekty na pewno będą satysfakcjonujące.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Trądzik


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
Polecam gabinet p. Anny szczególnie z powodu indywidualnego podejścia do klienta i jego problemów. W ...
» Dodana przez: Teresa

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Chcę zostawić moim dzieciom wystarczająco dużo pieniędzy, by miały poczucie, że mogą zrobić wszystko. Ale nie na tyle dużo, by miały poczucie, że mogą nic nie robić."

Warren Buffet

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600