Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian      piątek, 19 sierpnia 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Rękodzieło (nie)artystyczne

Czyli trądzik z rozdrapania. Co to jest? Dlaczego tak niezmiernie trudno jest go leczyć? Czy wyleczenie w ogóle jest możliwe?

Otrzymałam wiele maili z takimi zapytaniami dotyczącymi trądziku z rozdrapania – przed wszystkim dlatego, że jest on schorzeniem dosyć często spotykanym wśród odmian trądzika i niestety rzeczywiście dość trudnym do wyleczenia. Aby poznać dokładnie jego genezę i  ułatwić państwu zrozumienie problemu posłużę się tzw. „zaklętym kołem trądzika”.
 
Trądzik z rozdrapania zwany również samouszkadzającym zaliczamy do trądzików zewnątrzpochodnych. Czyli takich na których powstanie mają czynniki zewnętrzne. Częściej problem ten dotyka kobiet (najczęściej młodych) niż mężczyzn.  Może powstawać na podłożu skóry normalnej lub wrażliwej również skóry z tendencją do przesuszania się.  Proszę pamiętać, że nawet w przypadku skóry suchej u młodych kobiet mogą pojawiać się pojedyncze wypryski podczas menstruacji. I często zaczyna się właśnie od tych kilku wyprysków.
 
Trądzik z rozdrapania jest połączeniem typowych problemów skórnych wieku dojrzewania z brakiem samoakceptacji, niska samooceną , stresami młodości i co za tym idzie ogólnym brakiem pewności siebie.
Kiedy pojawia się wyprysk osoba chce jak najszybciej go usunąć. Wyciska i zdrapuje. W kolejnym dniu siada przed lustrem i w miejscu wyprysku widzi strupek – też go zdrapuje itd. Itd. Koło się zamyka a ilość strupków rośnie – po pewnym czasie zdrapywanie zaczyna odbywać się w sposób nieświadomy !

W USA w takich przypadkach proces leczenia wspomagany jest psychoterapią – nauką przezwyciężania stresów, podnoszeniem poziomu własnej wartości, zwiększeniem samoakceptacji. Bez tego trudno jest przezwyciężyć problem . Niestety w Polsce nie słyszałam jeszcze o takim przypadku.
 
Stosując zabiegi z gabinecie kosmetycznym możemy w sposób gruntowny poprawić kondycję skóry i w zależności od czasu trwania schorzenia często również przywrócić skórze wygląd początkowy. Należy pamiętać że ciągłe rozdrapywanie zmian prowadzi do trwałego uszkodzenia skóry – powstają blizny i przebarwienia. Stąd tak ważne jest jak najszybsze zwrócenie się do specjalistów. Im dłużej problem narastał tym dłuższy jest proces leczenia.
 
W takich przypadkach najczęściej stosujemy kuracje z zakresu fizykoterapii czyli: masaże prądami wysokiej częstotliwości, kawitację – peeling ultradźwiękowy (m.in. niszczy on bakterie propionibacterium acnes odpowiedzialne za powstawanie zmian), sonoforezę – głębokie wprowadzanie przy użyciu ultradźwięków substancji leczniczych, jontoforezę – wprowadzanie leków przy użyciu prądu galwanicznego oraz połączenie tych terapii. Doskonale reaguje skóra również na kuracje wysokostężonymi mieszankami kwasów AHA-BHA-PHA. Kwasy doskonale regulują procesy produkcji sebum oraz rogowacenia, głęboko nawilżają skórę, a dodatkowo likwidują blizny i przebarwienia. Można również zastosować maski mineralne (np. z ziemi wulkanicznej). Wszystko zależy od stanu wyjściowego.

Łącząc terapię gabinetową z właściwą pielęgnacją domową możemy ze spokojem oczekiwać zadowalających efektów. Proszę pamiętać że pielęgnacja takiej skóry nie jest sprawą prostą. Jak już napisałam trądzik z rozdrapania często dotyka osoby o skórze normalnej/wrażliwej musimy więc pogodzić potrzeby skóry z terapią leczniczą – często spotykane stosowanie preparatów wysuszających ogólnodostępnych w aptekach tylko pogarsza stan skóry. Też radzę skorzystać z doboru kosmetyków przez kosmetyczkę. 

Jest tylko jedno ale : pacjent musi przestać się drapać.
 
Tylko i aż. Moje wieloletnie doświadczenie zna już przypadki dziewcząt szczęśliwie wyleczonych, które pół roku po zakończeniu kuracji trafiały do mnie w stanie wyjściowym – czyli z przed rozpoczęcia zabiegów (egzaminy na studiach, przygotowania do matury, problemy rodzinne, zawód miłosny itp.).
 
Na początku opisując problem napisałam że dotyczy on głównie osób młodych – faktycznie głównymi pacjentami są osoby młode, ale jest wiele pań już w dojrzałym wieku które bądź to powróciły do starych przyzwyczajeń  bądź też nigdy się ich nie wyzbyły, a w dzisiejszych czasach poziom stresu dnia codziennego stale wzrasta...
 
Tak więc na zakończenie napiszę raz jeszcze : ta odmiana trądziku jest do wyleczenia, ale tylko i wyłącznie w przypadku zaprzestania rozdrapywania skóry przez pacjenta. Im szybciej osoba dotknięta tym problemem uświadomi sobie, że jeżeli sama nie będzie sobie chciała pomóc to nikt jej nie będzie w stanie pomóc,  tym większa jest szansa na wyjście z problemu z gładką buzią.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Rękodzieło (nie)artystyczne


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
na stronie zdecydowanie przydałby się cennik, no chyba że gdzieś jest a ja nie mogę go odnaleźć
» Dodana przez: Ola

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Żaden wiatr nie jest pomyślny temu, kto nie wie, do jakiego portu płynie."

Machiavelli

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600