Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian      piątek, 19 sierpnia 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Rosacea

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry z okresowymi zaostrzeniami. W tym artykule będę się starała wyjaśnić jej przyczyny  oraz  jak się jej ustrzec.

Jednym z podstawowych problemów tej choroby jest fakt, że jej wstępne stadium (prerosacea), które może trwać wiele lat zostaje zazwyczaj niezauważone przez osoby nią dotknięte oraz często również przez kosmetyczki i lekarzy prowadzących. Do gabinetów najczęściej trafiają osoby już z pełnoobjawową chorobą, w którym to przypadku konieczne jest już leczenie farmakologiczne. Jak temu zapobiec, na co zwracać uwagę?
 
Trądzik różowaty jest jednostką chorobową, której zmiany umiejscawiają się na twarzy w postaci rumienia, grudek i krostek o charakterystycznym kształcie motyla. W większości przypadków dotyczy kobiet po 30 mroku życia, czyli jest schorzeniem wieku dojrzałego. Zaczyna się niewinnie – pojawiającym się na skutek bodźców miejscowych i ogólnych przemijającym rumieniem skóry twarzy. Do bodźców takich zaliczamy:
-  promieniowanie UV
-  wysoką i niską temperaturę
-  stres
-  pikantne potrawy
-  alkohol
-  nadmierna suchość lub wilgotność powietrza
-  niewłaściwe kosmetyki do pielęgnacji twarzy
-  wiatr
-  niektóre leki
 
Na tym etapie trądzik różowaty przy właściwie podjętej pielęgnacji i profilaktyce można całkowicie uniknąć rozwoju problemu.
Kiedy to okresowe zaczerwienie przechodzi w trwałe, a na skórze twarzy widoczne są liczne poszerzone naczynka to mamy już do czynienia z pierwszym okresem trądzika różowatego – tzw. okresem  rumieniowym. Sprzyjające mu czynniki to zaburzenia gruczołów dokrewnych (płciowych, tarczycy), choroby wątroby, żołądka, przewodu pokarmowego.
 
Drugi okres trądzika różowatego charakteryzuje się występowaniem okołomieszkowych wykwitów ropnych oraz grudek, jest to okres grudkowy lub grudkowo-krostkowy. Okres ten najbardziej przypomina trądzik pospolity, ale różni się od niego brakiem zaskórników oraz współistnieniem zmian naczyniowych. Do tego momentu - choć drugie stadium jest już uciążliwe - możemy jeszcze z powodzeniem poprawić stan skóry, zaleczyć go poprzez regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym i stosowanie się do przeciwwskazań/zaleceń.
 
W trzecim okresie trądzika dochodzi do powstania postaci przerosłej. Następuje przerost tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i gruczołów łojowych. Skóra się świeci, ujścia gruczołów łojowych są poszerzone i wypełnione łojem. Na twarzy widoczne są drzewcowato rozgałęzione, sinofioletowe naczynka krwionośne, a nos i jego okolice pokryte są miękkimi guzkowatymi tworami (skóra przypomina pomarańczę).

Zdarza się że opisane powyżej okresy nie występują kolejno po sobie – czasem choroba ogranicza się do okresu rumieniowego lub zatrzymuje na okresie grudkowo-krostkowym. Może również bez wystąpienia okresu I i II pojawić od razu okres III. Sytuacja taka w większości przypadków występuje u mężczyzn w wieku dojrzałym. 
 
Leczenie tej choroby było jest i będzie niezmiernie trudne z wielu powodów. Po pierwsze lekarze leczą skutek a nie przyczyny. Po drugie z powodu, iż u podłoża tej choroby jest bardzo wiele czynników nie ma jednego skutecznego lekarstwa.

Dlatego tak niezmierne ważna jest profilaktyka i zapobieganie rozwojowi choroby. Można powiedzieć że wszystko w naszych rękach – możemy mieć wpływ zarówno na poprawę jak i na pogorszenie stanu skóry.
 
Przede wszystkim należy właściwie podchodzić do pielęgnacji skóry – pełny zestaw kosmetyków dla skóry naczynkowej i wrażliwej, nie zapominając równocześnie o kosmetykach ochronnych, które będą bronić naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Ważną rzeczą jest eliminowanie czynników sprzyjających, a więc:
-   unikanie czynników atmosferycznych (wiatr, słońce, mróz)
-   lekkostrawna dieta
-   wyeliminowanie alkoholu
-   ograniczenie spożywania ostrych i gorących potraw i napojów
-   zakaz stosowania pilingów ziarnistych
-   unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach
-   zażywać wit. C, PP, B2
 
W gabinecie kosmetycznym możemy pomóc pacjentom w I i II stadium. Stosujemy:

-   zabiegi normalizujące pracę gruczołów łojowych
-   zabiegi na bazie jontoforezy lub sonoforezy o działaniu uszczelniającym naczynka krwionośne
-   naświetlanie lampą Minina lub Sollux z niebieskim filtrem
-   popękane naczynka krwionośne po uprzednim zastosowaniu terapii wzmacniającej możemy zlikwidować przy użyciu elektrokoagulacji

 
Proszę pamiętać że metody leczenia najczęściej stosowane przez lekarzy nawet we wczesnych stadiach choroby, czyli antybiotyki i sterydy są środkiem doraźnym i często ich stosowanie może w dłuższym okresie czasu prowadzić do pogorszenia stanu skóry poprzez wystąpienie posterydowego zapalenia skóry lub trądzika polekowego.
       
Przyjrzyjcie się uważnie swojej skórze i podejmijcie działania dopóki jest to problem natury estetycznej/kosmetycznej, a nie dopiero w momencie kiedy stanie się schorzeniem przewlekłym o naprawdę nieprzyjemnym przebiegu.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Rosacea


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
na stronie zdecydowanie przydałby się cennik, no chyba że gdzieś jest a ja nie mogę go odnaleźć
» Dodana przez: Ola

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"„Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują.”"

Albert Einstein

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600