Cera to skóra twarzy, szyi i dekoltu.
Koloryt skóry zależy od naczyń krwionośnych, ich rozmieszczenia w skórze twarzy, ilość łoju w niej zawartego, grubości warstwy rogowej oraz warstwy ziarnistej naskórka.
Jędrność skóry zależy od ilości zawartej w niej wody i wydajności włókien kolagenowych i sprężystych. Podczas wizyty w gabinecie kosmetyczka ustali jaką masz cerę i wskaże odpowiednią dla niej pielęgnację.
Rodzaje cery:
- CERA NORMALNA (prawidłowa) – jest cielistożółta, gładka o odpowiednio grubej podściółce tłuszczowej, elastyczna, o prawidłowym ukrwieniu i stopniu nawilżenia. Pory skóry są zwarte, a wydzielina łojowa w ilości wystarczającej/prawidłowej. Nie występują defekty takie jak zmarszczki, przebarwienia. Jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Występuje głównie u dzieci.
- CERA SUCHA – ma kolor jasnoróżowy, cienką podściółkę tłuszczową, jest matowa. Często szorstka, łuszcząca się, o słabej elastyczności, słabym ukrwieniu i skłonności do poszerzania naczynek krwionośnych. Stopień nawilżenia jest niski, a ilość wydzieliny łojowej niewystarczająca. Pory skóry są zwarte, często wcześnie pojawiają się zmarszczki i uszkodzenia spowodowane UV (przebarwienia, plamy starcze). Występuje od wczesnych lat dojrzałych, czyli od ok.20 roku życia.
- CERA TŁUSTA – charakteryzuje się kolorem żółtoziemistym, szarożółtym, szarawym. Jest gruba, wilgotna, świecąca się, ale może także być szorstka, łuszcząca się, czyli o przesuszonym naskórku z powodu złej pielęgnacji. Ma dobrą elastyczność. Ilość wydzieliny łojowej jest bardzo duża. Pory skóry są poszerzone. Skóra tłusta jest odporna na czynniki zewnętrzne. Długo zachowuje jędrność – zmarszczki pojawiają się dosyć późno. Występuje od okresu dojrzewania. Na podłożu skóry tłustej rozwija się skóra łojotokowa.
- CERA ŁOJOTOKOWA – patologiczna, nadmierna ilość wydzieliny łojowej zalegająca na skórze (skóra owłosiona głowy, centralne rejony twarzy, okolice mostka i międzyłopatkowe). Występuje od wieku niemowlęcego do starości. Jest podłożem dla łojotokowego zapalenia skóry, trądzika i trądzika różowatego
- CERA TRĄDZIKOWA – występują otwarte izamknięte zaskórniki, zmiany ropne – mogą to być grudki, krostki, cysty. Bardzo często towarzyszą im blizny i przebarwienia
- CERA MIESZANA – łączy w sobie cechy skóry tłustej (strefa T- nos, czoło, broda) z cechami skóry normalnej lub suchej – policzki
- CERA WRAŻLIWA – jak wspomniałam w poprzednim artykule może dotyczyć każdego z w.w rodzajów cery. Jej objawy to głównie odczucia subiektywne takie jak: pieczenia, mrowienie skóry – szczególnie po aplikacji kosmetyków, kłucie, uczucie „ściągania”, swędzenie. Obiektywnymi parametrami są zaś: zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, wzmożona suchość naskórka. Skóra taka bardzo łatwo i często ulega zaczerwienieniu pod wpływem takich czynników jak: emocje, czynniki atmosferyczne (wiatr, mróz, słońce, klimatyzacja – suche powietrze), alkohol.
Każdej cerze poświęcimy oddzielny artykuł omawiając ją dokładnie pod wzgl. pielęgnacji, zaleceń i przeciwwskazań.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków »
Artykuły prasowe
» Poznaj swoją cerę
Drukuj 