Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian      piątek, 19 sierpnia 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Oczyszczanie skóry cz.1

Oczyszczanie to zabieg który jest zarówno najczęściej wykonywaną usługą w gabinetach kosmetycznych w Polsce jak również najbardziej kontrowersyjnym i wzbudzającym najwięcej emocji.

W internecie i kolorowych czasopismach kobiecych roi się od opowieści „jak to kosmetyczka zniszczyła mi skórę zabiegiem oczyszczania”, albo opisów cudownych zabiegów oczyszczania „bez oczyszczania”. Jak to jest naprawdę: skoro jest szkodliwy i niebezpieczny to dlaczego tyle się ich wykonuje? Czy jest niezbędny? Kiedy należy a kiedy się nie powinno go wykonywać? Postaram się wyjaśnić przynajmniej te podstawowe wątpliwości.
 
Czym jest zabieg oczyszczania i w jakim celu go przeprowadzamy.

Celem zabiegu mechanicznego oczyszczania skóry jest usunięcie nadmiaru wydzieliny łojowej zalegającej na skórze, zaskórników, a także prosówek i ropnych wykwitów. Rozróżniamy oczyszczanie higieniczne i lecznicze. Higieniczne odnosi się do zabiegu wykonywanego w przypadku skóry normalnej i mieszanej, lecznicze do skóry tłustej, łojotokowej, trądzikowej, problematycznej.

Dla skóry normalnej, oczywiście zakładając że pielęgnacja domowa jest właściwa i  regularna, zabieg oczyszczania mechanicznego może okazać się praktycznie zbędny. Co mam na myśli: albo będziemy go wykonywać raz na rok albo zastąpimy go innymi zabiegami oczyszczającymi skórę (kawitacja lub peelingi chemiczne – np. zabiegi z kwasami AHA-BHA-PHA).
 
Skóra mieszana jest już bardziej wymagająca i często nawet przy właściwej pielęgnacji konieczne są wizyty raz na pół roku, czasami częściej. Tutaj również odstępy pomiędzy oczyszczaniem możemy wydłużyć zabiegami normalizującymi pracę gruczołów łojowych (jontoforeza, kawitacja, sonoforeza, peeling chemiczny).
 
Skóry problematyczne to już poważna sprawa. Jakiekolwiek zaniedbania pielęgnacyjne, jak również ulubione przez dermatologów i farmaceutów preparaty osuszające powodują pogrubienie naskórka. Poza odkładaniem się łoju i powiększaniem zmian, skóra w takim stanie praktycznie nie kwalifikuje się do wykonania zabiegu oczyszczania zgodnie z zasadami sztuki. Dlatego w takich przypadkach przed zabiegiem oczyszczania należy skórę przygotować jednym lub serią peelingów chemicznych, które złuszczą zrogowaciały naskórek.

Jak już napisałam oczyszczanie jest zabiegiem budzącym kontrowersje. Wielokrotnie słyszałam głosy : „ w cywilizowanym świecie (czytaj : na zachodzie) nikt już nie wykonuje zabiegów oczyszczania mechanicznego skóry”. Zgadzam się – nikt nie wykonuje. Pragnę jednak zatrzymać się chwile nad tym problemem i zadać pytanie dlaczego tak jest? Czy jesteśmy tak zacofani że nie nadążamy za osiągnięciami współczesnej kosmetologii? Czy w polskich gabinetach niedostępne są zabiegi alternatywne które można wykonać za granicą? Otóż nie. Nowości pojawiają się natychmiast. Gabinety prześcigają się w oferowaniu nowych zabiegów, wprowadzaniu do użytku najnowocześniejszych urządzeń, itd.
 
Gdzie zatem leży problem? Jak zwykle po środku.
 
Po pierwsze pokutują nasze przyzwyczajenia: moja babcia chodziła do kosmetyczki na oczyszczanie, moja mama chodziła, ja chodziłam to i moja córka chodzi. Często zdarza się że te osoby nigdy nie skorzystały z jakiegokolwiek innego zabiegu znajdującego się w ofercie gabinetów kosmetycznych – faktycznie kiedy babcia chodziła do kosmetyczki wykonywało się tylko oczyszczanie, bo innych kosmetyków wtedy nie było. Młode osoby dla których zabieg oczyszczania jest pierwszą formą kontaktu z gabinetem kosmetycznym, zrażają się i więcej nie przychodzą. Szczerze mówiąc nie dziwi mnie to wcale.
 
Po drugie: zabieg oczyszczania jest dyskomfortowy zarówno dla pacjenta jak i osoby wykonującej. Jest to zabieg który nikomu nie przynosi chwały : pacjentowi źle się kojarzy z powodów doznań bólowych, dla osoby wykonującej jest stresujący z powodu ogromnej odpowiedzialności za stan skóry pacjenta, a poza tym fizycznie wyczerpujący.
 
Po trzecie: w związku z szalejącą za granicą modą na sprawy cywilne o odszkodowania zawinione czy też nie, nikt dla niewielkich stosunkowo zysków nie będzie ryzykował swojej kariery zawodowej i renomy gabinetu.
 
Po czwarte zaś klientki za granicą nieporównanie częściej korzystają z innych zabiegów oferowanych przez gabinety oraz stosują preparaty do pielęgnacji w domu oferowane przez nie. Co za tym idzie łatwiej jest utrzymywać właściwy stan skóry bez zabiegów oczyszczania mechanicznego, stosując kawitacje – oczyszczanie ultradźwiękowe lub peeling chemiczny.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Oczyszczanie skóry cz.1


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
Mam na imię Bożena, 56 lat i od 3 lat korzystam z usług Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny w ...
» Dodana przez: Bożena z Krakowa

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Pamiętaj, że bogacze najczęściej wyglądają zwyczajnie, podczas gdy oszuści noszą się elegancko i pięknie mówią."

David Paul Morris

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600