Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian      piątek, 19 sierpnia 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Łojotokowe zapalenie skóry

Problem dotyczy w równym stopniu kobiet jak i mężczyzn. Jest to choroba przewlekła przebiegająca z nawrotami/zaostrzeniami szczególnie w kresach zwiększonego stresu dla chorego.

Egzaminy, ważne spotkania biznesowe, uroczystości, a więc jednym słowem sytuacje które niosą ze sobą zwiększoną dawkę emocji, powodują napięcie, stres. Skóra jako organ bardzo czujnie rejestrujący sygnały napływające z wnętrza organizmu (czynniki wewnętrzne – endogenne) może – przy dodatkowych czynnikach sprzyjających – w ten właśnie sposób zareagować. Objawami zewnętrznymi jest  łuszczenie się skóry – „sypanie” – na linii brwi i owłosionej skóry głowy, za uszami, na skrzydełkach nosa. Czasami również na klatce piersiowej, w fałdach pachwinowych i pachowych. Wykwity mają charakter rumieniowo-łuszczący i swędzą. Często łojotokowemu zapaleniu skóry towarzyszy także łojotokowe zapalenie skóry owłosionej głowy.
 
Ponieważ skóra dotknięta tym schorzeniem wygląda mało estetycznie, skłania ono chorych do szukania pomocy zarówno w gabinetach dermatologicznych jak również kosmetycznych. Ważna (u podstaw każdego leczenia) jest prawidłowa diagnoza. Pomimo, że gro pacjentów z tą przypadłością trafia do gabinetów lekarskich to i tak w mojej pracy zawodowej często spotykam się z tym problemem. Najczęściej pacjenci nie zdają sobie sprawy z problemu i przychodzą do gabinetu po doraźną pomoc z powodu „miejscowo przesuszonego/łuszczącego się naskórka”. Głównie są to kobiety, które nie mogą sobie poradzić z nakładaniem podkładu/makijażu na zajęte chorobowo miejsca.
Dermatolodzy leczą łojotokowe zapalenie skóry najczęściej przy użyciu sterydów (kortykosteroidów). Rzeczywiście obserwujemy poprawę stanu skóry, ale problem najczęściej powraca po odstawieniu preparatów. Niestety leki te nie mogą być stosowane w sposób długotrwały, gdyż często dochodzi wtedy do posterydowego zapalenia skóry (objawia się m.in. scieńczeniem naskórka - atrofią, trwałym poszerzeniem naczyń krwionośnych). Problemem jest fakt że pacjenci zadowoleni z doraźnej poprawy stosują leki w sposób przewlekły często na własną rękę bez kontroli specjalisty. Konsekwencje dla skóry mogą być naprawdę poważne!

Jak dochodzi do powstania choroby?
 
Otóż łojotokowe zapalenie skóry rozwija się jako powikłanie łojotoku pod wpływem bodźców mechanicznych, chemicznych, fizykalnych lub bakteryjnych.
 
Jak można jej zaradzić, jak leczyć? jeśli nie sterydy to co?
 
Ważnym elementem terapii jest redukcja łojotoku – normalizacja pracy gruczołów łojowych, normalizacja procesu wydzielania sebum, a przy cerach rumieniowych równoczesne zabiegi redukujące rumień naczyniowy.
 
Podstawą skutecznej kuracji jest właściwa pielęgnacja w domu przy użyciu kosmoceutyków podczas stosowania zabiegów leczniczych w gabinecie jak również po ich zakończeniu. Od pacjentów dotkniętych tym schorzeniem wymagana jest duża samodyscyplina w domowej pielęgnacji, bez której uzyskanie efektów terapeutycznych będzie albo trudne albo krótkotrwałe.
 
        Kuracje gabinetowe to przede wszystkim zabiegi z zakresu fizykoterapii : jontoforeza, kawitacja i sonoforeza z użyciem preparatów leczniczych (żeli i ampułek spolaryzowanych) dla skór tłustych/łojotokowych. Możemy również stosować maski mineralne (dodatkowo jako element kuracji) z wysoką zawartością pierwiastków takich jak magnez, miedź, cynk, siarka, krzem, kwarc, wapień, serecyt. Obecnie rozpoczynamy testowanie nowej serii peeligów wysokostężonymi kwasami właśnie z przeznaczeniem dla skóry z łojotokowym zapaleniem, ale o tym napiszę za jakiś czas w oddzielnym artykule, kiedy już będziemy mieli własne doświadczenia.

Jeżeli chodzi o łojotokowe zapalenie skóry owłosionej głowy możemy zastosować serie zabiegów masażu prądami wysokiej częstotliwości – zabieg tani i efektywny pod warunkiem, że będzie wykonywany wystarczająco często i regularnie. Część moich klientów twierdzi że słońce lub wizyty w solarium (ogólnie - promieniowania UV) poprawiają ich stan skóry. Optycznie rzeczywiście jest to prawda, ale efekt jest raczej krótkotrwały i powierzchowny, aczkolwiek pozytywnie wpływa na psychikę pacjenta co w przypadku leczenia problemów skórnych jest niezmiernie ważne.
 
Należy pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry jest problemem przewlekłym i wymaga on stałej pielęgnacji i nadzoru. Znaczy to że po zakończonej kuracji  (seria obejmuje zwykle 10-12 zabiegów) należy ściśle współpracować z osobą prowadzącą, czyli : stosować się do zaleceń i odbywać regularne wizyty kontrolne średnio raz w miesiącu.
W aktualnym pędzie dnia codziennego wręcz niemożliwością jest życie bez stresów. Postarajcie się więc państwo znaleźć jakąś metodę na ich odreagowywanie – pomoże to na pewno nie tylko waszej skórze - ale w tej materii już nie jestem w stanie wam nic poradzić.
Zapraszam za tydzień na kolejne porady kosmetyczne życząc równocześnie wszystkim czytelniczkom Wesołych Świąt Wielkanocnych.


 
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Łojotokowe zapalenie skóry


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
Mam na imię Bożena, 56 lat i od 3 lat korzystam z usług Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny w ...
» Dodana przez: Bożena z Krakowa

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
""Pamiętaj, że bogacze najczęściej wyglądają zwyczajnie, podczas gdy oszuści noszą się elegancko i pięknie mówią""

David Paul Morris

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600