Od kilku lat w ofercie gabinetów kosmetycznych pojawił się nowy termin – KAWITACJA, zabieg reklamowany jako bezbolesne oczyszczanie skóry.
Czym tak naprawdę jest KAWITACJA i ile jest prawdy w twierdzeniu, że może ona zastąpić mechaniczne oczyszczanie skóry, mając jako swoją bezsprzeczną zaletę fakt, iż jest całkowicie bezbolesna. Dzisiaj chcę zająć się tym właśnie zagadnieniem.
Na początek coś z encyklopedii :
''Kawitacja'' (definicja uproszczona) jest zjawiskiem polegającym na powstawaniu w cieczy pęcherzyków gazu, w skutek miejscowego obniżenia ciśnienia do ciśnienia wrzenia w danej temperaturze i na skutek pękania tychże pęcherzyków powoduje niszczenie stykających się z nią powierzchni.
Kawitacja jest najczęściej bardzo niepożądanym zjawiskiem. Powstające podczas implozji bąbelków pary wodnej fale uderzeniowe powodują mikrouszkodzenia śrub okrętowych, łopat turbin, zaworów i innych elementów ruchomych. Dodatkowo kawitacja jest jednym z głównych źródeł hałasu w instalacjach pracujących pod wysokim ciśnieniem.
Po raz pierwszy kawitację zastosowano w sposób pozytywny w technologii osuszania fundamentów. Po raz kolejny właśnie w urządzeniach kosmetycznych. Najpierw przy liposukcji czyli zabiegach odsysania tłuszczu - pod wpływem ultradźwięków tkanka tłuszczowa ulega rozpuszczeniu. Po raz kolejny właśnie w urządzeniach do peelingu kawitacyjnego. Skóra poddana działaniu ultradźwięków ( tzw. fali elastycznej ) o częstotliwości 25.000Hz ulega powierzchniowemu złuszczeniu przy pomocy cząsteczek wody rozpylonej na jej powierzchni. Zaletą tej metody jest fakt, że rozbiciu (złuszczeniu) ulegają tylko komórki warstwy rogowej naskórka, bez jakichkolwiek uszkodzeń komórek warstw głębszych. Głębokość peelingu możemy regulować poprzez zmianę częstotliwości pracy urządzenia. Oprócz działania złuszczającego obumarły naskórek peeling kawitacyjny usuwa łój i inne zanieczyszczenia, niszczy bakterie propionibacterium acnes (odpowiedzialne za powstawanie trądzika), przyspiesza odnowę komórkową, głęboko nawilża, wzmaga przekrwienie w naskórku i skórze właściwej, usuwa przebarwienia w warstwach powierzchniowych skóry oraz równoważy metabolizm komórkowy. Słowem same zalety. Natychmiast odczuwalne jest wygładzenie powierzchni skóry, uwolnienie jej od zbędnego balastu martwych komórek, łoju, resztek kosmetyków, pory są otwarte, a mieszki włosowe oczyszczone. Słowem skóra jest w idealny sposób przygotowana do nałożenia preparatów odmładzających lub leczniczych. Regularne stosowanie peelingu kawitacyjnego na pewno przyczyni się do poprawy kondycji każdego rodzaju skóry, ale należy pamiętać, że nie można na tym poprzestać. Nie możemy uznać peelingu kawitacyjnego za jedyną formę pielęgnacji zwłaszcza w przypadku skór problematycznych.
Czy KAWITACJA może zastąpić mechaniczne oczyszczanie skóry? Tak i nie! wszystko zależy od jej rodzaju i codziennej pielęgnacji. Jeżeli mamy do czynienia ze skórą normalną wrażliwą z tendencją raczej do przesuszania, która to skóra prawdę mówiąc bardzo rzadko wymaga oczyszczania – uważam że jak najbardziej tak. Natomiast w przypadku skór problematycznych tłustych łojotokowych trądzikowych – KAWITACJA może być doskonałym nowoczesnym uzupełnieniem kuracji leczniczej lub właściwej pielęgnacji, ale mechanicznego oczyszczania (w szczególnych przypadkach) nie zastąpi.
Ale to może ocenić tylko fachowiec kiedy już siedzicie na fotelu kosmetycznym. Stąd tak ważne jest znalezienie kosmetyczki której będziecie mogły(i) powierzyć opiekę nad swoją skórą na lata, a nie jednorazowo - za każdym razem w innym gabinecie. Tylko taka osoba potrafi właściwie dobrać terapię i pielęgnację oraz szybko zareagować w przypadku problemów skórnych – ponieważ ona zna waszą skórę i wie co jej potrzeba.
Na koniec jeszcze dwa słowa o przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegu kawitacji : ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, ciąża, ropne stany zapalne, wszczepiony rozrusznik serca.
Za tydzień parę słów o drugiej nowince technicznej w gabinecie kosmetycznym SONOFOREZIE.
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków »
Artykuły prasowe
» Bezbolesne oczyszczanie skóry
Drukuj 