Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian      piątek, 19 sierpnia 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Pod napięciem czyli jontoforeza

Jontoforeza to z definicji wprowadzanie jonów leku/kosmetyku w głąb skóry przy użyciu prądu stałego (zwanego też prądem galwanicznym).

Mówiąc bardziej przejrzyście – stosując aparaturę wykorzystującą działanie prądu stałego na nasz organizm (w tym przypadku skórę) uzyskujemy głębsza penetrację w głąb tkanek substancji kosmetycznych, kosmoceutyków, leków itp. Muszą to być substancje spolaryzowane, aby ulegać dysocjacji elektrolitycznej (elektrolity).
 
Pierwsze naukowe opracowania na temat leczniczego wpływu naturalnych, fizycznych bodźców przyrody zawdzięczamy Hipokratesowi (460 - 380 p.n.e.). Już w starożytnym Rzymie przeprowadzano pierwsze zabiegi elektrolecznicze. Źródłem prądu były ryby drętwy mające zdolność gromadzenia ładunku elektrycznego. Odkryciem decydującym o powstaniu elektroterapii jako dziedziny nowoczesnej fizykoterapii były jednak wyniki doświadczeń Luigi Galvani (stąd nazwa : „prąd galwaniczny”). W 1791 roku ten profesor anatomii z Bolonii opisał skurcz mięśnia żaby wywołany działaniem elektryczności. Takie były początki.
 
Samo działanie prądu galwanicznego pobudza nerwy ruchowe i uspokaja nerwy czuciowe. Przez dziesięciolecia zabieg jontoforezy (czasami zwany też „jonoforezą”) wykorzystywany był w medycynie/rehabilitacji, w leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich (m.in. mięśni), stawów, kości itp.

W kosmetyce lekarskiej z powodzeniem stosujemy go do dzisiaj w leczeniu takich problemów jak:

-   łojotok,
-   trądzik – wszelkie odmiany w tym również trądzik różowaty,
-   cera naczynkowa,
-   cera rumieniowa,
-   łojotokowe zapalenie skóry,
-   cera odwodniowa, sucha, dojrzała,
-   odmrożenia i odmroziny.
Najnowsze badania donoszą o stosowaniu jontoforezy w walce z nadpotliwością dłoni i stóp. 
 
Obecnie w dobie nowoczesnych zdobyczy techniki jak np. lasery czy też nowinek technologii produkcji kosmetyku  jak  nanosomy, liposomy, oleosomy lub aktywny tlen (są to nośniki transportujące składniki odżywcze/lecznicze w głąb skóry) zabieg jontoforezy został zepchnięty na margines, jest często lekceważony zarówno przez kosmetyczki jak i klientów gabinetów kosmetycznych. Uważam, że bardzo niesłusznie: wszechstronność terapeutyczna kuracji, jej stosunkowo niewysoka cena są argumentami co najmniej wartymi rozważenia przy podejmowaniu decyzji o wyborze metod leczenia. Wiele firm kosmetycznych zrozumiało już swój błąd i po latach przerwy zaczęły na rynku profesjonalnym pojawiać się nowoczesne urządzenia do terapii prądem galwanicznym (często połączone z terapią ultradźwiękową) oraz nowe serie kosmetyków z roztworami spolaryzowanymi do zabiegów leczniczych pod postacią żeli, ampułek.
 
Skóra do zabiegu musi być dokładnie umyta i odtłuszczona, pozbawiona resztek wszelkich preparatów kosmetycznych i tłuszczu (tłuszcze stanowią barierę dla wprowadzania preparatów). Dopiero na tak przygotowaną skórę nakładamy roztwór elektrolityczny i umieszczając na skórze elektrody rozpoczynamy zabieg. Prąd stały płynie przez obwód zamknięty składający się z aparatu, ciała pacjenta i dwóch elektrod (czynnej i biernej). Elektroda bierna jest przymocowana do ręki pacjenta lub trzyma on ją w dłoni, elektrodą czynną wykonujemy masaż pola zabiegowego lub (w metodzie stabilnej) jest ona na stałe podłączona do obszaru poddawanego zabiegowi.  Jeżeli mamy na względzie efekty terapeutyczne zwykle wykonujemy serie od 6 do 12 zabiegów w odstępach od 3 dni do tygodnia. Po zakończeniu kuracji wskazane są wizyty podtrzymujące efekty 1 raz w miesiącu, a całą kurację możemy powtórzyć w odstępie 3-4 miesięcy.
 
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, metalowe implanty w organizmie, choroby nowotworowe, gruźlica, choroby psychiczne, świeże rany, owrzodzenia, stan po wyrwaniu zęba, gorączka, nadwrażliwość na prąd.
 
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Artykuły prasowe » Pod napięciem czyli jontoforeza


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
Mam na imię Bożena, 56 lat i od 3 lat korzystam z usług Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny w ...
» Dodana przez: Bożena z Krakowa

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Kochać coś, to pragnąć aby to żyło."

Konfucjusz

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600