Kontakt Ostatnio szukane Strona główna na górę strony

imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian      piątek, 19 sierpnia 2022         

Gabinet kosmetyczny Kraków

Blizny, rozstępy

Blizna - zmiana skórna będąca najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastapieniem ubytku przez tkankę łączną. Blizny mogą mieć charakter przerostowy (keloidy), gdy ilość tkanki łącznej jest większa niż ilość tkanki zniszczonej przez uraz, bądź zanikowy. Oprócz typowych blizn pourazowych występują też blizny potrądzikowe.

W przypadku blizn etapem decydującym o wyglądzie skóry jest okres pourazowy – proces gojenia się. Odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych preparatów jest w stanie znacząco zniwelować potencjalny problem.

Rozstępy

defekt skórny, na poziomie skóry właściwej, którego powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów - komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenu i elastyny. Rozstępy powstają na skutek przerwania spoiny łączącej poszczególne włókna kolagenowe, jaką są mukopolisacharydy, a w rezultacie zaburzenia w strukturze włókien sprężystych lub/i przerwania upośledzonych włókien kolagenowych – prościej: dzieje się tak, kiedy siła rozciągająca działająca na skórę będzie większa niż jej wytrzymałość. Ponieważ jednocześnie dochodzi w tych miejscach do ścieńczenia naskórka, stają się one bardziej widoczne jako podłużne wrzecionowate pasma. W pierwszej fazie od powstania (faza zapalna) w kolorze czerwonym, różowym, a później (faza zanikowa) bladoróżowym, białym.  


Na powstawanie rozstępów wpływ ma:

- zwiększony poziom estrogenów (podczas ciąży)

- zwiększony poziom kortyzolu (hormon nadnerczy) we krwi (poziom wzrasta w okresie ciąży, okresie dojrzewania, przyrostu wagi, u osób otyłych)

- uwarunkowania genetyczne

- niewłaściwa dieta – uboga w składniki odżywcze i witaminy

- przewlekłe stosowanie leków sterydowych i sterydów anabolicznych


Rozstępów nie da się usunąć!!

Poprzez właściwą pielęgnację możemy jedynie w znaczący sposób spłycić, zniwelować i wyrównać koloryt zmian. Najlepszą metodą przeciw rozstępom jest zapobieganie ich powstawaniu. W okresach podwyższonego ryzyka zalecane jest stosowanie preparatów pobudzających fibroblasty do produkcji kolagenu i zwiększające elastyczność skóry


Leczenie rozstępów

Terapia obydwu defektów jest podobna ze względu na bardzo zbliżony charakter zmian – i w jednym i w drugim przypadku walczymy o wyrównanie kolorytu, spłycenie i ich „optyczne” zlikwidowanie.

Najbardziej uniwersalne w takich przypadkach są terapie z zastosowaniem mieszanek kwasów o wysokich stężeniach – peelingi dermokosmetyczne . Ze względu na przewlekły charakter leczenia, zabiegi w gabinecie muszą być uzupełnione codzienną pielęgnacją w domu kosmetykami z zawartością kwasów.

W przypadku blizn przerosłych (keloidów) stosowano również metodę koagulacji (wysoko lub niskotemperaturowej) w celu zniwelowania wyniosłości zmian ponad poziom skóry.

Ze zmiennym powodzeniem stosuje się obecnie mikrodermabrazję i to zarówno w przypadku blizn przerosłych (keloidów) jak i rozstępów.

Blizny pourazowe, obejmujące rozległy obszar skóry można leczyć operacyjnie – plastyka skóry.

 
Przeglądasz: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Kraków » Kosmetyka » Lekarska » Blizny, rozstępy


Drukuj
manicure pedicure
Opinie Klientów
Mam na imię Bożena, 56 lat i od 3 lat korzystam z usług Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny w ...
» Dodana przez: Bożena z Krakowa

» Przeczytaj całą opinię

» Zobacz wszystkie

» Dodaj opinię
Szukaj na stronieZłota myśl
"Żaden wiatr nie jest pomyślny temu, kto nie wie, do jakiego portu płynie."

Machiavelli

Newsletter
E-mail:
Honorujemy karty płatnicze:

karty płatnicze
na górę
© 2009 Copyright by Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Anny Drobny Kraków, Opracowanie strony ITB Vega
W naszej ofercie: epilacja, mezoterapia frakcyjna, cryolift, mikrodermabrazja diamentowa, mikropigmentacja, depilacja, peelingi dermokosmetyczne, oczyszczanie skóry, zabiegi lecznicze: trądzik, cellulite, naczynka, blizny, rozstępy. Kosmetyka laserowa/IPL: leczenia trądzika, zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, fotoodmładzanie, depilacja laserowa.
Kraków, ul. Juliana Fałata 11, tel. 697-687-600